Jak wygląda praca instruktora fitness?

praca instruktora fitness

Warto zacząć od tego, że w oficjalnej, państwowej nomenklaturze, zawód ten określany jest jako Instruktor Rekreacji Ruchowej ze specjalizacją fitness. Przed rozpoczęciem pracy w tej profesji powinniśmy również zdać sobie sprawę z tego, że nie jest to zajęcie łatwe, a wykonujące ten zawód osoby muszą nieustannie podnosić swoje kwalifikacje i kończyć nowe kursy. Pamiętajmy też, że do wykonywania tej pracy niezbędne jest zdrowe i w pełni sprawne ciało – nie sposób więc pracować jako instruktor bez regularnych ćwiczeń, odbywanych również po pracy. Czego wymaga się od instruktorów fitness? Po pierwsze, jeśli myślimy o rozpoczęciu takiej pracy, fitness musi być naszą prawdziwą pasją – zawód ten wymaga absolutnego poświęcenia. Oczywiste jest także, że instruktor fitness powinien cechować się doskonałą kondycją fizyczną, siłą ducha oraz odpornością na ból, który jest przecież nieodłączną częścią codziennych ćwiczeń aerobowych.

Często nie jest łatwo jest wytrzymać trudy tej pracy – każdy instruktor fitness powinien więc znaleźć własny sposób na to, by zawsze mieć siłę do prowadzenia treningów, które są wymagające nie tylko dla ich uczestników, ale też prowadzącego. Fizyczna forma to jednak nie ostatnia cecha, którą powinien cechować się instruktor fitness. Jest to przecież praca z ludźmi, która wymaga rzecz jasna umiejętności interpersonalnych. Szczególnie ważna jest wyrozumiałość, dzięki której instruktor nie zrazi początkujących uczestników treningów. Szczególnie w stosunku do tych samych podopiecznych przyda się również umiejętność motywowania – pomoże ona przetrwać uczestnikom treningów przetrwać pierwszy, najtrudniejszy okres. Poza tym, każdemu instruktorowi fitness przyda się również przynajmniej podstawowa wiedza na temat budowy ludzkiego ciała, jego fizjonomii oraz przemiany materii. Warto zdać sobie sprawę z ogromnej odpowiedzialności, jaka ciąży na przedstawicielach tego zawodu – fitness bowiem często jest sposobem na to, by osoby po urazach czy zmagające się z rozmaitymi schorzeniami mogły powrócić do zdrowia.

Powiązane artykuły

Nasz partner

Green Way - Kursy instruktorskie dla każdego!

Jeżeli chciałbyś poszerzyć swoje umiejętności, zyskać nowy ciekawy zawód - wybierz szkołę Green Way!

Wśród szerokiej oferty odnajdziesz kursy takie jak: instruktor fitness, trener personalny, instruktor narciarstwa, instruktor snowboardu, kurs ratownika WOPR oraz inne kursy przygotowujące do popularnych obecnie zawodów.